W połowie lutego do Łodzi po raz trzeci zawita wydarzenie mające wszelkie znamiona święta edukacji. Będzie to prestiżowe spotkanie branży szkoleniowej, adresowane do przedstawicieli tego sektora, do osób chcących kształcić się przez całe życie a także do przedsiębiorców wprowadzających w swoich firmach dobre praktyki rozwoju kwalifikacji pracowników.
Kongres Edukacji Pozaformalnej będzie w tym roku gościł specjalistów, którzy wspólnie z uczestnikami dokonają analizy tego, co już wydarzyło się w ramach działalności sektora, co dzieje się aktualnie oraz jakie są przewidywane perspektywy rozwoju. Te analizy dotyczyć będą także jakości oferowanych usług oraz wymiany know-how. Debatę na ten temat zainicjują Piotr Piasecki – Prezes Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, Andrzej Lech – Dyrektor ds. Statutowych Polskiej Izby Firm Szkoleniowych referatem o znamiennym tytule „Inwentaryzacja – aktualna sytuacja sektora”.
Pierwszego dnia, czyli 15 lutego, odbędzie się szereg zajęć o charakterze warsztatowym prowadzonych przez wybitnych specjalistów, takich jak Jacek „Jac” Jakubowski reprezentujący Grupę TROP, Sławomir Łais z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych czy Sławomir Szaruga z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Nie zabraknie zajęć analizujących konkretne sytuacje edukacyjne – case studies, prezentacji i możliwości wymiany doświadczeń.
Dzień drugi Kongresu dedykowany jest przedsiębiorcom, których oczekiwania pragniemy skonfrontować z przedstawicielami firm szkoleniowych i doradczych. Przede wszystkim jednak zależy nam na ułatwieniu porozumienia przedsiębiorcom z dostawcami usług edukacyjnych. Jesteśmy bowiem przekonani, że edukacja może, powinna i jest wsparciem dla biznesu. Zadaniem Kongresu jest uświadomienie tego tym wszystkim, którzy nie do końca zdają sobie z tego sprawę i wsparcie dla tych, którzy mają pełną świadomość wagi tego aspektu w funkcjonowaniu firmy.
Podczas Kongresu zostanie zainaugurowany projekt „Przepis na rozwój”,
w ramach którego rozpocznie działanie nowy łódzki operator bonów na usługi rozwojowe w województwie łódzkim, przybliży zasady dystrybucji, a także zaprosi firmy z branży do współpracy. Projekt ma na celu wsparcie finansowe procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, jak również, zgodnie z potrzebami - całkowitą zmianę kwalifikacji. Szczególny nacisk położono na zdobywanie nowych umiejętności, zwłaszcza językowych i komputerowych, które coraz bardziej liczą się na współczesnym rynku pracy. Z tym, że rodzaj szkoleń, ich merytoryczna zawartość, dobór tematyki i kształtowanych umiejętności pozostaje w gestii starającego się o dofinansowanie pracodawcy, który – jak zakładają projektodawcy – najlepiej orientuje się w edukacyjnych potrzebach swojego przedsiębiorstwa.
Warto dodać, że do udziału w Kongresie przyjął zaproszenie redaktor Jacek Żakowski, który będzie pełnił rolę moderatora debat i rozmów panelowych.