9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Kongres -

Opis wydarzenia

tagi:

W dniach 16 - 18 października już po raz 9. przedsiębiorcy spotkają się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, samorządowych, kluczowych instytucji kultury i świata nauki. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w 12. ścieżkach tematycznych rozwinie hasło SMART - SAFE - SOLUTIONS, jak co roku odbędzie się w stolicy Górnego Śląska – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Zgodnie z dominującymi w 2019 roku trendami w zarządzaniu i biznesie pośród tematów tegorocznego Kongresu pojawiły, się w szerszej skali, zagadnienia związane z HR w przedsiębiorstwie oraz Start up’ami. Na rynek pracy wkroczyli millenialsi, pracownicy z tzw. pokolenia Y. Urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych. Charakteryzuje ich większa brawura, otwartość na nowe wyzwania. Ich obecność jest dla przedsiębiorców motywacją do przeprowadzania innowacji cyfrowych, a także zarządzania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w trosce o planetę. Stąd też kolejna, nowa ścieżka – Think Eco! Wątki ekologiczne przenikają do niemalże wszystkich przestrzeni biznesowych - od rynku edukacji, przez zarządzanie, pracowników i HR, po sprawy miejskie, samorządowe, a nawet marketingowe. Bardziej świadome, ekologiczne spojrzenie na świat to już nie moda, to dobry trend – konieczność.

Udział w Kongresie jest bezpłatny! 

Kongresowi towarzyszą Targi Biznes Expo oraz skierowany do samorządów terytorialnych, ogólnopolski program Samorząd Wspiera MŚP. Zadaniem projektu jest wyłonienie i promocja tych, którzy stwarzają dogodne warunki prowadzenia działalności przedsiębiorcom sektora MŚP. Podczas Kongresu odbędzie się gala finałowa i wręczenie wyróżnień zwycięzcom. Na tegorocznym EKMŚP nastąpi też, połączone z otwarciem wystawy, ogłoszenie wyników Konkursu Śląska Rzecz 2019. Konkurs promuje dobre wzornictwo i design z woj. śląskiego i opolskiego. Organizatorem jest Zamek Cieszyn.

Pośród wydarzeń towarzyszących znalazła się także SoDA Conference #1 – Katowice.

Wydarzenie, w trakcie którego poruszony zostanie szereg tematów istotnych z punktu widzenia budowania przewagi konkurencyjnej firm z branży rozwoju oprogramowania. Omówione zostaną m.in. zagadnienia związane ze sprzedażą, marketingiem, HR, finansami, prawem i administracją. Odbędą się także: spotkanie członkowskie Regionalnej Izby Gospodarczej, Forum Akademicko – Gospodarcze oraz spotkanie Członków Rad Uczelnianych, Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości.

 

Program

Regionalna Izba Gospodarcza od wielu lat współpracuje z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach. Działania podejmowane w ramach partnerstwa są doskonałą okazją do wymiany informacji w zakresie rozwoju rynku pracy i zasobów ludzkich oraz przedsiębiorczości, a także promowania i upowszechniania dobrych praktyk. Ludzie spędzają w środowisku pracy znaczną część swojego życia, dlatego oczekują podmiotowego traktowania, poczucia partnerstwa. Z drugiej strony wzrasta świadomość przedsiębiorców, iż inwestycja w pracowników zwraca się poprzez ich lojalność i większe zaangażowanie. Ważnymi tematami ścieżki HR w Przedsiębiorstwie będą benefity pozapłacowe, modele zatrudniania zakładające wykorzystanie pełnego potencjału pracowników.

Pracodawcy poznają metody skutecznego inwestowania w rozwój pracowników, przykłady szkoleń i warsztatów, praktyk przynoszących obopólne korzyści pracodawcy i pracownikowi, a także benefity pozapłacowe np. strategia wellness. To pójście o krok dalej w stosunku do zwykłej ergonomii pracy. Wystrój przestrzeni biurowej zostaje zaaranżowany jako wygodne miejsce do pracy i odpoczynku. Wśród wyposażenia znajdują się np. hamaki, kapsuły do spania, biurka do pracy na stojąco lub stanowiska z bieżnią, a nawet ścianki wspinaczkowe. Z przeprowadzonego przez firmę CBRE raportu wynika, że aż 74% korporacji wdrożyło strategię corporate wellness. Czy jest ona możliwa także w sektorze MŚP?

Drugi istotny bloki tematycznym będzie dotyczyć maksymalnego wykorzystania potencjału osób o ograniczonej aktywności zawodowej. Zaprezentowane zostaną skuteczne narzędzia aktywizacji zawodowej oraz podpowiedzi dotyczące alternatywnych form zatrudnienia. 

Szczegółowy plan ścieżki HR w przedsiębiorstwie

  1. Jak wykorzystać potencjał osób o ograniczonej aktywności zawodowej
  • Dostępne i skuteczne narzędzia aktywizacji zawodowej.
  • Jak rozpoznać i rozwijać własny potencjał zawodowy przy ograniczeniach. 
  • Inne, alternatywne formy zatrudnienia.
  • Doradztwo i szkolenia dotyczące zwiększenia aktywności zawodowej osób, u których występują ograniczenia w tym zakresie. 
  1. Inwestycja w rozwój pracownika inwestycją w firmę?
  • Sposoby i przykłady skutecznego inwestowania w rozwój pracowników.
  • Szkolenia, warsztaty z perspektywy pracodawcy i pracownika – czy warto?
  • Działania prorozwojowe, przynoszące obopólne korzyści pracodawcy i pracownikowi – dobre praktyki.
  • Interesujące benefity pozapłacowe w kontekście inwestycji i rozwoju pracownika.
  1. Wellness w biurze
  • Strategia wellness w Twojej firmie, jakie są możliwości i jak skutecznie wdrożyć proponowane rozwiązania?
  • Zdrowy, zadowolony pracownik podstawą dobrego funkcjonowania organizacji – korzyści z wellness.
  • Nie tylko zmiany aranżacyjne – smart working.
  • Jak zainteresować najlepszych pracowników – benefity pozapłacowe.
  • „Praca drugim domem” – dobre praktyki cenionych pracodawców.

Szczegóły wydarzenia

  • Termin: 16.10.2019 - 18.10.2019
  • Dz. tyg.: śr. - pt.
  • Czas trwania: 3 dni
  • Adres: Plac Sławika i Antalla 1, Katowice
  • Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe
  • Wstęp: Bezpłatny

Podziel się ze znajomymi:

f g l

Wykorzystujemy pliki cookies.