W jakich zawodach brakuje rąk do pracy?

Rynek pracy, Czytelnia

Wszystkie osoby poszukujące zatrudnienia w Lublinie mogą ze zdecydowanym optymizmem patrzeć w przyszłość. Niska stopa bezrobocia i bardzo wysokie średnie wynagrodzenie to dwa główne czynniki budujące jakość lokalnej ekonomii. Na uwagę zasługują również wyjątkowo dobre warunki zatrudnienia czy spora reprezentacja zawodów deficytowych na rzetelnych listach.

Czym dokładnie charakteryzuje się rynek pracy w Lublinie? Na jakie warunki zatrudnienia można liczyć? W jakich zawodach brakuje rąk do pracy? Gdzie najlepiej szukać stabilnej posady w Lublinie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Praca w Lublinie – czym charakteryzuje się lokalny rynek?

Rynek pracy w Lublinie z całą pewnością można określić jako przyjazny dla pracownika. Stopa bezrobocia jest dość niska, wynosząc jedynie 5,3%, co stanowi wynik zbliżony do ogólnopolskiej średniej. Z kolei średnie wynagrodzenie w Lublinie na początku 2024 roku wyniosło aż 8 025 złotych brutto miesięcznie, co jest nieprawdopodobnie dobrym wynikiem, zdecydowanie zawyżającym ogólnokrajową średnią.

Zatrudnienie w Lublinie można zdobyć zarówno w ramach stałej pracy, jak i pracy dodatkowej. Nie brakuje tu również ofert kierowanych do emerytów czy studentów. Coraz liczniej wspominana jest także praca zdalna, która wbrew obiegowej opinii nie jest zarezerwowana wyłącznie dla specjalistów z sektora IT czy marketingu, ale otrzymać ją można również w wielu innych branżach – przykład może stanowić sektor finansowych czy administracja.

Pomost pomiędzy pracą zdalną, a pracą stacjonarną, tworzy praca hybrydowa. Oferowana jest ona wszędzie tam, gdzie co do zasady znaczną część obowiązków pracownik może wykonać w dowolnym miejscu, jednak od czasu do czasu będzie on obowiązany do pojawienia się w biurze czy pracy w terenie.

Podstawę zatrudnienia w zdecydowanej większości przypadków stanowi umowa o pracę, natomiast umowy cywilnoprawne, takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, należą do rzadkości. W niektórych branżach możliwa jest praca na podstawie kontraktu B2B. Warto nadmienić, że pracodawcy oferują zatrudnionym przez siebie osobom szereg rozmaitych benefitów pozapłacowych, takich jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia, czy nawet dodatkowe dni wolne od pracy.

Zawody deficytowe w Lublinie – gdzie najłatwiej zdobędziesz zatrudnienie?

Poszukując zatrudnienia w Lublinie, podobnie jak w innych miejscach w kraju warto zwrócić uwagę na Barometr Zawodów, który w ramach cyklicznych raportów publikuje informacje na temat sektorów i profesji, w których pracę będzie można zdobyć najprościej.

Z jednej strony jest to garść cennych wskazówek dla osób, które dopiero wkraczać będą na lokalny rynek pracy. Z drugiej strony tego rodzaju informacje można potraktować jako swoistą zachętę do przebranżowienia. Jak wynika z najnowszego raportu, rąk do pracy w Lublinie brakuje w takich sektorach jak:

  • sektor IT – : programista, grafik komputerowy, analityk IT, administrator baz danych,
  • sektor budowlany – : betoniarz, brukarz, zbrojarz, murarz, tynkarz, spawacz,
  • sektor medyczny – : lekarz, pielęgniarka, położna, psycholog, psychoterapeuta,
  • sektor produkcyjny – : operator maszyn i sprzętu, operator obrabiarki skrawającej, stolarz, pracownik ds. obróbki drewna,
  • sektor TSL (częściowo) – : kierowca kat. C+E, kierowca autobusu, lakiernik, magazynier.

Większość pozostałych zawodów znajduje się w Lublinie w stanie względnej równowagi popytu i podaży, jednak na liście znalazło się także kilka zawodów nadwyżkowych. Drobne trudności ze znalezieniem pracy w Lublinie będzie mieć ekonomista, politolog, kulturoznawca, ślusarz, fryzjer, kosmetyczka czy kierowca kat. B.

Praca – Lublin. Gdzie najlepiej szukać atrakcyjnych ofert?

Poszukując pracy w Lublinie możemy skorzystać z kilku możliwości. Wymienić możemy Powiatowy Urząd Pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobistą wizyta w docelowym zakładzie pracy. Nie są to jednak metody o największej efektywności.

Zdecydowanie najskuteczniejszą z opcji przedstawia skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. Najlepsze oferty pracy z Lublina pojawiają się tam zdecydowanie najczęściej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.