Trener- sposób na karierę

Zarządzanie, Czytelnia


Wspinanie się po szczeblach hierarchii zawodowej i osiąganie kolejnych awansów to tradycyjna droga kariery. Można ją jednak uzupełnić także o ścieżkę trenerską. To nie tylko dodatkowe źródło zarobku, ale przede wszystkim samorealizacja i duża satysfakcja. Ale czy każdy może zostać trenerem? Jakich umiejętności wymaga ta praca i co daje?




Popyt na trenerów

Obecnie wiele osób, chcących podnieść swoją wartość na rynku pracy, decyduje się na dodatkowe kursy i szkolenia, które uzupełniają ich akademickie wykształcenie i pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności. Inni chcąc całkowicie zmienić branżę, szukają kursów umożliwiających start w zupełnie nowym zawodzie. Niektórzy stawiają po prostu na rozwój osobisty i doskonalenie umiejętności miękkich we współpracy z coachami. Wszystko to sprawia, że w wielu branżach można zauważyć wzrastający popyt na trenerów. Jest to nowy trend, który szturmem zdobywa nie tylko polski rynek.
Przykładem jest chociażby programowanie, które budzi duże zainteresowanie. Dynamicznie rozwijająca się branża IT tworzy chłonny rynek pracy, a zdobycie praktycznych umiejętności z tego zakresu pozwala na płynne wejście do zawodu i zwiększa szanse na sukces. Stąd rosnąca popularność intensywnych kursów, w ramach których w kilkanaście tygodni można nauczyć się tego co niezbędne by zostać programistą. Sprofilowane szkolenia to szansa dla osób szukających swojego miejsca na rynku pracy właśnie w branży IT, ale także specjalistów, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą i zrobić kolejny krok w karierze zawodowej.
W tej dziedzinie rola trenerów jest bardzo duża. Jako czynnie działający w branży, mogą uczyć w oparciu o własne doświadczenia zdobyte podczas realizacji konkretnych projektów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ firmom głównie zależy na praktycznych umiejętnościach kandydatów. Często podkreślają, że akademickie wykształcenie ma wymiar nazbyt teoretyczny, a absolwenci mają wiedzę książkową, ale brak im znajomości najnowszych trendów, technologii i rozwiązań.

Programista trenerem – czy warto?

Programowanie to dziedzina, w której trenerzy są potrzebni i w której mogą wiele osiągnąć. Najlepiej nawiązać współpracę z akademią programowania, która realizuje cykliczne kursy z poszczególnych języków programowania. Zajęcia prowadzą wyłącznie praktycy, którzy poza codzienną pracą zawodową, spotykają się z grupą kilkunastu osób i wprowadzają ich w świat programowania.
Wbrew pozorom dla trenerów nie jest najważniejsze wynagrodzenie, choć należy mieć na uwadze, że praca w tej roli często jest dodatkowych źródłem zarobku. Jako korzyść najczęściej podkreślana jest możliwość samorealizacji i bardzo duża satysfakcja z możliwości współpracy z nowymi adeptami zawodu. Zadowolenie daje możliwość przekazywania wiedzy i umiejętności oraz dzielenia się zdobytymi w czasie własnej pracy doświadczeniami.
Praca w charakterze trenera daje ogromną satysfakcję, ponieważ mam okazję współpracować z ludźmi ambitnymi i kreatywnymi, otwartymi na nowe umiejętności. Mogę obserwować ich postępy, a przede wszystkim przekazywać im wiedzę opartą o doświadczenie. Sam obserwuję, że obecnie pracodawcy od kandydatów oczekują przede wszystkim efektywnego wykorzystywania teorii w praktyce oraz szybkiego przyswajania nowych technologii i właśnie tego uczą takie kursy. Stawiając na praktykę, a nie samą teorię, kształtują te najważniejsze cechy”- komentuje Aleksander Gozdek, Software Development Academy.
Praca trenerska to także okazja do szeroko pojętego samorozwoju. Podczas prowadzenia szkoleń rozwijają się kompetencje miękkie, niezbędne na takich etapach kariery zawodowej, jak stanowisko menedżera czy konsultanta IT. Poza tym w ten sposób można budować wizerunek eksperta w branży. Szkolenia realizowane dla grup początkujących mogą być pierwszym etapem ścieżki trenerskiej i otwierać drogę do prowadzenia szkoleń eksperckich. To również okazja do wymiany doświadczeń z innymi programistami. Bardziej doświadczeni trenerzy często stają się „mentorami”, dla tych którzy dopiero zaczynają, pomagają w przygotowaniu merytorycznym czy weryfikacji materiałów szkoleniowych.

Czy każdy może być trenerem?

Oczywiście, że nie. W dziedzinie programowania, jak i każdej innej, przede wszystkim trzeba posiadać wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem, by móc efektywnie szkolić innych. Niezbędna jest też umiejętność przekazywania wiadomości, otwartość, komunikatywność i cierpliwość. Zajęcia realizowane są zwykle dla kilkunastoosobowej grupy, a więc trener musi potrafić współpracować w zespole i zorganizować jego pracę.
Trzeba pamiętać, że często praca ta wykracza poza zwykłą aktywność pedagogiczną. Kursanci, będący u progu swojej kariery, szukają wsparcia i porad, a więc trener musi być także mentorem. Ważne jest również, aby umiał postawić się w sytuacji osoby początkującej.

...

Warto podkreślić, że podobnie jak w każdym zawodzie, tak samo w pracy trenera, ważna jest pasja i umiejętność zarażania nią innych. Tylko chcąc samemu się rozwijać, zachęcimy do tego innych.

Drukuj artykuł
Michał Mysiak

Software Development Academy, Warszawa

Pierwsza w Polsce Akademia Programowania. Jej kursy z zakresu JAVA, PHP+JavaScript, Android, iOS, .NET, C++, pozwalają od zera nauczyć się programowania. Akademia realizuje kursy w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Katowicach.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.