Mit nr 3. Wielkość mózgu wpływa na inteligencję

Zarządzanie, Czytelnia

Kobieta i mężczyzna różnią się niezaprzeczalnie jak ogień i woda. Nie od dziś każdy z nas wie, że nie myślimy podobnie, zatem centrum naszego dowodzenia, główny komputer również musi wykazywać różnice. Dziś nasza wiedza na temat różnic w mózgach kobiet i mężczyzn nie sprowadza się tylko do ich rozmiaru. Proporcjonalne do wielkości ciała, masa mózgu człowieka stanowi około 2% masy jego ciała. U kobiet jest on zdecydowanie mniejszy. Czy przez to oznacza, że mniej inteligentny?

Małe jest piękne

Uspokajamy drogie Panie i wbrew oczekiwaniom niektórych Panów odpowiadamy zdecydowanie NIE. Dziś uważa się, że mózgi damskie i męskie różnią się nie tyle rozmiarem, co są proporcjonalne do wielkości ciała.
Co więcej dowiedziono, że mniejszy mózg kobiecy, ciaśniej upakowany neuronami pracuje efektywniej, skuteczniej, zużywa mniej energii i wolniej się starzeje.  U kobiet większą niż u mężczyzn część ogólnej masy mózgu zajmuje substancja szara.

Mężczyźni i kobiety nie myślą tak samo

Choć istnieje wielu sceptyków dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania dowiodła, że kobiety odznaczają się lepszą pamięcią, łatwiej adaptują się społecznie i znacznie lepiej radzą sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie. U mężczyzn m.in. bardziej rozwinięte są zdolności przestrzenne. Wszystko przez to, że nasze mózgi pracują inaczej.

Nie sądź po wielkości 

Ciekawostką jest fakt, że w ubiegłym wieku małe wymiary głowy u kobiet stanowiły podstawę dyskryminacji płci. Naukowcy opierając się na badaniach i danych pewnego kapelusznika (!) przyznali wyższość intelektualną mężczyznom. Powszechna teza głosiła, że nie istnieją mądre kobiety. Na szczęście Maria Curie- Skłodowska czy Margaret Thatcher i nie tylko, obaliły niezaprzeczalne kontrargumenty dla tego przekonania.

Empatia niejedno ma imię

Amerykańska neuropsycholog Louann Brizendine opublikowała badania, wg. których kobiecy mózg został uznany za prawdziwego detektora uczuć. Kobieta całą sobą rejestruje reakcje rozmówcy i jest w stanie w ciągu ułamka sekundy poddać je analizie.

...

To już mamy odpowiedź, dlaczego tyle Pań pracuje w HR!

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.