Czym dokładnie zajmują się programiści RPA?

Rynek pracy, Czytelnia

By odpowiedzieć na pytanie, czym zajmują się programiści Robotic Process Automation, na samym początku należałoby zdefiniować, czym jest technologia RPA. Jest to zestaw różnych technologii, który pozwala zbudować oprogramowanie(robota) wykonujące te same czynności co człowiek. Przykładami takich procesów jest generowanie raportów, migracja danych z różnych systemów funkcjonujących w przedsiębiorstwie czy wprowadzanie danych do faktur. Jednak by proces automatyzacji przebiegł bez problemów, niezbędni są specjaliści, którzy zajmują się tworzeniem kodu robota, stanowiącego usprawnienie w przedsiębiorstwie. Tym właśnie zajmują się programiści RPA. 

Jak kształtują się średnie zarobki programisty RPA?

Stanowisko programisty RPA to relatywnie młody zawód, z którym jednak wielu specjalistów IT wiąże duże nadzieje. Rozwój nowoczesnych technologii, wzrost popularności automatyzacji i robotyzacji wdzierający się do praktycznie każdej branży sprawia, że wiele osób myśli o zmianie stanowiska i rozwoju właśnie w stronę Robotic Process Automation. Jednak jednym z głównych pytań, jakie nasuwa się osobie zainteresowanej zmianą ścieżki kariery, jest to, ile zarabia programista RPA?

Według portalu Pracuj.pl, średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku RPA dewelopera wynosi od 10 do 13 tysięcy brutto. Wysokość wynagrodzenia może się nieznacznie różnić w zależności od regionu, w którym zgłaszamy chęć uczestnictwa w rekrutacji, a także stanowiska, jakie nas interesuje. W branży IT z powodzeniem funkcjonuje już podział na Junior, Mid i Senior Deweloperów, co stanowi pochodną doświadczenia oraz kompetencji pracowników. Te czynniki natomiast mają bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzenia.  

Jak powinna wyglądać modelowa rekrutacja na stanowisko programisty RPA?

Zgodnie ze standardami Mindworkers.pl, rekrutacja na stanowisko programisty RPA powinna odbyć się po pierwsze z uwzględnieniem wszystkich wymagań pracodawcy a po drugie z zachowaniem odpowiedniej, przyjaznej atmosfery dla kandydata. Jak powszechnie wiadomo, firmy przykładają coraz większą uwagę do Candidate experience w czasie kryzysu

Podczas rekrutacji na stanowisko RPA dewelopera, jedną z kluczowych kwestii jest zweryfikowanie kompetencji kandydata pod względem znajomości technologii, które są niezbędne do pracy na danym stanowisku. Technologie, które wykorzystuje się do projektowania i pisania narzędzi automatyzujących to najczęściej Blue Prism, UiPath, Automation Anywhere oraz NICE. Znajomość jednej z tych technologii jest często dla pracodawcy wystarczająca, a wiedza z zakresu kilku z nich może stanowić bardzo duży atut

Dokładne omówienie obowiązków na stanowisku RPA dewelopera jest istotne zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata, gdyż minimalizuje to ryzyko zrealizowania nietrafionej rekrutacji, której efektem będzie zakończenie współpracy już po okresie próbnym.

Czy liczba rekrutacji na stanowisko programisty RPA będzie rosnąć w nadchodzących latach?

Rynek robotyzacji i automatyzacji procesów biznesowych rośnie w bardzo dynamicznym tempie. Tendencję tą dodatkowo wzmacnia pandemia. Popyt na wdrażanie technologii robotyzacji procesów biznesowych wzrasta, a co za tym idzie, potrzebni są również specjaliści biegli w obsłudze narzędzi umożliwiających projektowanie i programowanie takich rozwiązań. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że w niedalekiej przyszłości staniemy się świadkami bardzo dużego popytu na  programistów RPA. 

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.