Nowe umiejętności pilnie poszukiwane

Zarządzanie, Czytelnia

W dzisiejszych czasach, aby utrzymać się na rynku i być konkurencyjnym przedsiębiorstwem ważne jest posiadanie dobrze zmotywowanego personelu, który elastycznie potrafi reagować na zachodzące w otoczeniu zmiany. To powód, dla którego firmy coraz chętniej wysyłają swoich pracowników na różnego rodzaju szkolenia, gdyż wykwalifikowany personel to fundament dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.


Nauka przez doświadczenie

Zdobywanie nowych umiejętności oraz poszerzanie kompetencji nikogo już nie dziwi. Żyjemy w świecie, w którym wolumen wiedzy podwaja się z każdym rokiem. Trzeba się nieustannie uczyć i rozwijać, potrzeba ta jest ciągle napędzana przez zmieniające się oczekiwania pracodawców i postępujące wyzwania rynku. Istnieje ogromne zapotrzebowanie rozwojowe na podstawowe umiejętności przywódcze, negocjacyjne. Szkolenie to pierwszy krok do zdobycia wiedzy z danej dziedziny i poszerzenia swoich umiejętności. W dobie silnej konkurencji rynkowej warto być ekspertem na różnych płaszczyznach. Dorośli uczą się inaczej niż dzieci, doskonale wiedzą o tym organizatorzy szkoleń, którym stawiane są coraz to większe wymagania jeśli chodzi o zakres przekazywanej wiedzy i metody uczenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców, firmy szkoleniowe starają się dopasować ofertę do potrzeb konkretnego klienta. Bazując na zdobytych doświadczeniach, starają się by wszyscy uczestnicy mieli możliwość odniesienia przekazywanych treści do ich naturalnego środowiska zawodowego. Przede wszystkim, by mogli natychmiast zaadoptować zdobytą wiedzę i nabyte umiejętności w pracy dla swojej organizacji.

Ważny wybór

Szkolenia stanowią jedno z ważniejszych działań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Coraz częściej instytucje traktują szkolenia personelu jako istotny czynnik przyczyniający się do wzrostu przewagi konkurencyjnej na rynku. Dużym problemem firm jest marnowanie pieniędzy na pracowników, którzy wcale nie potrzebują kursów. Najlepsze efekty osiągają ci uczestnicy, którzy mogą współdecydować w jakiej dziedzinie chcą się doskonalić. Zdarza się, że wybór tematu nie zawsze jest trafiony. Można oczywiście odpowiednio dopasować szkolenie według rodzaju zajęć, stopnia zaawansowania pracownika, ankiet kompetencyjnych i wielu innych metod. Nawet najlepiej przygotowane szkolenia mają jedną podstawową wadę: uczestnicy omawiają na szkoleniach przypadki teoretyczne, a nie te, z którymi mają do czynienia na co dzień. W przypadku szkoleń narzędziowych i typowo informatycznych ten problem jest nieco mniejszy, gdyż łatwiej jest odnieść przykłady ze szkolenia do rzeczywistych przypadków w firmie. Inaczej jest w przypadku szkoleń z zakresu zarządzania, czy umiejętności miękkich.

IT w modzie i na czasie

W dzisiejszych czasach niezwykle przydatne okazują się umiejętności informatyczne. Kursy IT zazwyczaj skupiają się na jednym obszarze. Potrzeba szkoleń informatycznych wynika ze stałego zwiększania kompetencji pracowników oraz z konieczności usprawniania pracy kadr. Szczególnie warto zwrócić uwagę na szkolenia z administracji systemów , baz danych (np. Oracle, MySQL, MS SQL), systemów operacyjnych (np. Windows, Linux), a także aplikacji biznesowych (np. Word, PowerPoint, Excel). Warto również rozważyć ofertę certyfikowanych kursów IT, które kończą się obowiązkowym testem sprawdzającym wiedzę. Uzyskanie dyplomu to właśnie potwierdzenie zdobycia niezbędnych kompetencji i pewność pozyskania lepszej pracy. Chcąc nabyć lub zgłębić wiedzę z obszaru kompetencji informatycznych warto skorzystać z proponowanych przez IT Akademię Biznesu - bogatej oferty szkoleń i kursów. Każdy organizowany kurs IT jest profesjonalnie przygotowany  i opiera się na przekazaniu wiedzy i praktycznych umiejętności. Szkolimy z 7 obszarów: aplikacje biznesowe, szkolenia autoryzowane, bazy danych, e-marketing i strony www, symfonia i optima, architektura korporacyjna oraz zarządzanie w IT. Wiedza ta zostanie dodatkowo wzbogacona zagadnieniami związanymi z zarządzaniem projektami, efektywnością osobistą, sprzedażą i negocjacjami.

Dopasuj szkolenie dla siebie

Bardzo popularną formą ostatnich czasów są szkolenia zamknięte. Projekty szkoleniowe mają wtedy charakter dedykowany. Program szkolenia dopasowywany jest do grupy i potrzeb organizacji. Każde szkolenie poprzedza identyfikacja i analiza potrzeb szkoleniowych, które są podstawą wszelkich czynności związanych z rozwojem pracowników.

Programy szkoleniowe tworzone są w oparciu o różne metody diagnostyczne:

  • wywiad pogłębiony
  • wywiad telefoniczny
  • zogniskowany wywiad grupowy (focus – group)
  • obserwacje w działaniu
  • ankiety/kwestionariusze potrzeb składające się z 2 części:
    - ilościowej: uczestnicy wybierają ważność poszczególnych zagadnień planowanych na szkolenie
    - jakościowej: 2-3 pytania otwarte z prośbą o opisanie konkretnej sytuacji odnośnie, której uczestnicy chcieliby znaleźć nowe bardziej skuteczne rozwiązania.

...

Zdobywając dodatkowe kwalifikacje, można stać się atrakcyjnym kandydatem do pracy/pracownikiem. Stale pojawiają się nowe wyzwania rynku, co wymusza ciągłą potrzebę rozwoju. Szkolenia pracownicze są organizowane na różnym poziomie merytorycznym. Chcąc sensownie rozwijać swoje kwalifikacje warto wybierać firmy, które posiadają renomę i dobre referencje.

Drukuj artykuł
Artykuł został przygotowany przez Ekspertów MDDP Akademia Biznesu


Lider szkoleń z zakresu księgowości. Dostarcza praktyczną wiedzę, oferując szerokie spektrum szkoleń, kursów i studiów w zakresie podatków, rachunkowości, finansów, prawa, a także praktyczne warsztaty z obszarów zarządzania strategicznego, rozwoju wszelkich kompetencji biznesowych, zawodowych, osobistych i informatycznych.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.